Research Presentation Schedule

Research Presentation Schedule

10: 00 – 12: 00: Research Presentations Part I

Group A: State-Society Relations @ 113

Time Person / Affiliation
 10:00 – 10:15Self-introduction
 10:15 – 10:40
Japan: Simon Avenell, Australian National University
 10:40 – 11:05South Korea: Yooil Bae, Singapore Management University
 11:05 – 11:30 Family: Allison Alexy, University of Michigan
 11:30 – 11:55
Crisis: Nobuyo Goto, Institute of Basic Economic Science & Fukushima Medical University
 11:55 – 12:00Discussion

Group B: Authoritarianism @ 114

Time Person / Affiliation
10:00 – 10:15
Self-introduction
10:15 – 10:40Authoritarian Rule: Jörg Wischermann, German Institute of Global and Area Studies
10:40 – 11:05China: Anthony J. Spires, The Chinese University of Hong Kong
11:05 – 11:30Singapore: Gillian Koh & Debbie Soon, National University of Singapore
11:30 – 12:00Discussion

Group C: Social Movements @ 115

Time Person / Affiliation
10:00 – 10:15Self-introduction
10:15 – 10:40Mongolia: Bumochir Dulam, University College London
10:40 – 11:05Bhutan: Michiyo Kiwako Okuma-Nyström, Independent Scholar
11:05 – 11:30 Sri Lanka: Udan Fernando, Centre for Poverty Analysis
11:30 – 12:00
Discussion

13: 30 – 15: 30: Research Presentations Part II

Group A: State-Society Relations @ 113

Time Person / Affiliation
 13:30 – 13:55 India: Pradeep Taneja & Salim Kassim-Lakha, The University of Melbourne
 13:55 – 14:20Pakistan: Nadeem Malik, The University of Melbourne
 14:20 – 14:45 Nepal: Mukta Tamang, Tribhuvan University
14:45 – 15:30
Discussion

Group B: Authoritarianism @ 114

Time Person / Affiliation
13:30 – 13:55
Vietnam: Jörg Wischermann, German Institute of Global and Area Studies
& Dang Thi Viet Phuong, Vietnam Academy of Social Sciences
13:55 – 14:20Malaysia: Gaik Cheng Khoo, The University of Nottingham, Malaysia
14:20 – 14:45Thailand: Bencharat Sae Chua, Mahidol University
14:45 – 15:30Discussion

Group C: Social Movements @ 115

Time Person / Affiliation
13:30 – 13:55 Human Rights: Jennifer Chan, The University of British Columbia
13:55 – 14:20Youth Activism: Ian Rowen, Academia Sinica, Institute of Ethnology and French Centre for Research on Contemporary China (CEFC) 
14:20 – 14:45 Sexuality: Claire Maree, The University of Melbourne
14:45 – 15:10Religion: Gwyn McClelland, Monash University
15:10 – 15:30Discussion

16:00 – 17:30: Research Presentations Part III

Group A: State-Society Relations @ 113

Time Person / Affiliation
16:00 – 16:25 Democracy: Apichai Shipper, Georgetown University
16:25 – 16:50Philanthropy: Masayuki Deguchi, National Museum of Ethnology, Japan
16:50 – 17:15 The Third Sector: Ruth Phillips, The University of Sydney
17:15 – 17:30Discussion

Group B: Authoritarianism @ 114

Time Person / Affiliation
16:00 – 16:25 Indonesia: Vedi Hadiz, The University of Melbourne
16:25 – 16:50Burma: Stephen McCarthy, Griffith University
16:50 – 17:15 Laos: Gretchen Kunze, Country Representative, World Learning, Myanmar
17:15 – 17:30Discussion

Group C: Social Movements @ 115

Time Person / Affiliation
16:00 – 16:25 Media: Claudia Astarita, The University of Melbourne
16:25 – 16:50Migration: Daniel Kremers, German Institute for Japanese Studies
& Stefan Rother, University of Freiburg
16:50 – 17:15 Sustainability: Satoshi Miyazaki, Waseda University
17:15 – 17:30Discussion